Végig vezeti az egymással vitában álló feleket a vitájukon – ez lehet jogvita, vagy bármilyen más konfliktus – úgy, hogy azt megegyezéssel, mindkét fél által elfogadható kompromisszummal tudják lezárni.
Tipikus területei a házasság felbontása vagyis a válási mediáció, továbbá munkajogi viták, gazdasági ügyek, vagy például a gyermekvédelem, iskolai mediáció.
Számomra a mediáció kommunikációs stílus, szemléletmód, hatékony konfliktuskezelési módszer.
A közvetítő feladata – ahogy a törvény mondja – pártatlanul, lelkiismeretesen, legjobb tudása szerint közreműködni a felek közötti vitát lezáró megállapodás létrehozásában.
A bíróságnak erre hivatott és vannak helyzetek, mikor erre van szükség. De akár a bíróságsok előtt zajló jogviták, akár az egyéb konfliktushelyzetek igen nagy része lezárható mediációval. A mediáció eszközeit alkalmazva, a feleket végig vezetve egy folyamaton a vitás helyzetek jelentős százaléka vagy feloldható vagy lezárható egy közös megállapodással.
A mediátor nem párterapeuta, nem pszichológus, nem tanácsadó. A mediátor egy kívülálló független, pártatlan szakember, aki a közös munkába során végig vezeti a feleket a (jog)vitájukon és az ügyféllel közösen megtalálják azokat az információkat, melyek segítenek a tovább lépésben – így lesz sikeres a közös munka.
A közvetítés, ahogy a 2002. évi LV. törvény a közvetítői tevékenységről meghatározza: egy permegelőző, vagy bírósági, hatósági eljárás befejezését elősegítő, egyeztető vitarendező eljárás, melynek célja, hogy a vitában érdekelt felek kölcsönös megegyezés alapján, a vitában nem érintett, harmadik személy – ez a közvetítő – bevonása mellett a felek közötti vita rendezésének megoldását tartalmazó írásbeli megállapodás létrehozása.
Ez kiterjed minden olyan tényt és adatot illetően, amelyről a közvetítői tevékenységével összefüggésben szerzett tudomást.
A közvetítő titoktartási kötelezettsége a közvetítői tevékenység megszűnése után is fennáll.
A feleket meghatalmazás alapján nagykorú, cselekvőképes személy vagy jogi képviselő képviselheti. A feleknek, jogi személy fél esetében pedig a képviseletére feljogosított személynek az első közvetítői megbeszélésen és a megállapodás megkötésekor és aláírásakor személyesen, együttesen meg kell jelenniük.
A közvetítés befejeződik a megállapodás aláírásával.
A közvetítő a felek együttes jelenlétében megkötött megállapodást írásba foglalja és a megállapodást tartalmazó okiratot a feleknek átadja. A megállapodást a közvetítő és az együttesen, személyesen jelen lévő felek aláírásukkal látják el.
A közvetítői eljárásban létrejött megállapodás nem érinti a feleknek azt a jogát, hogy a vitás ügyben igényüket bírósági vagy választottbírósági eljárás keretében érvényesítsék.
Egyéni beszélgetés a Pár egyik tagjával egyedül: 8.000 Ft / fő / alkalom (1 alkalom 60 perc időtartamú.)
A pár mindkét tagjával közösen: 16.000 / 2 fő /alkalom (1 alkalom 60 perc időtartamú.)
8.000 Ft / fő / alkalom. (Egy alkalom 60 perc időtartamú.)
A válási mediáció a következő 3 részből áll:
Egyéni beszélgetés: 16.000 Ft / fő / alkalom. (Egy alkalom 1,5 óra időtartamú.)
Mediációt előkészítő ülés (a Pár mindkét tagja jelen van): 20.000 Ft / 2 fő / alkalom. (Egy alkalom 1,5 óra időtartamú.)
Mediációs ülés (a Pár mindkét tagja jelen van): 35.000 Ft / 2 fő / alkalom. (Egy alkalom 3 óra időtartamú.)